O krok przed zmianą trendu głównego

Rynki zareagowały na porozumienie w sprawie długu Grecji optymizmem. Notowania kontraktów terminowych wystartowały z poziomu 2 415 pkt (+2,33%). Do godz. 10:20 podaż kilkukrotnie próbowała sprowadzić kurs grudniowej serii kontraktów terminowych poniżej 2 400 pkt, ale za każdym razem kupujący blokowali tą inicjatywę.

Dalsza część dnia mijała pod znakiem przyspieszających wzrostów, które dotarły do maksimów sesyjnych na 2 448 pkt (+3,73%) tuż przed otwarciem notowań na rynkach w USA. Końcówka sesji przebiegała w nerwowych nastrojach, FW20Z11 zniżkowały w nieco ponad pół godziny do 2 422 pkt. Jednak zamknięcie wypadło na 2 337 pkt (+3,26%). Dzienny wolumen obrotu wzrósł nieznacznie w stosunku do środy i wyniósł 55,6 tys. sztuk. Dobre nastroje na rynku podtrzymywały publikowane wczoraj dane z USA o PKB w III kwartale, które okazały się być zgodne z konsensusem zakładającym wzrost gospodarki o 2,5% r/r. Dodatkowo liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 402 tys., co było zgodne z oczekiwaniami. Nastroje nieco popsuł indeks podpisanych umów kupna domów we wrześniu w USA, który spadł do -4,6% m/m (konsensus rynkowy zakładał 0,3% m/m).

W czwartek na wykresie FW20Z11 pojawiła się biała świeca poprzedzona 55-pkt luką wzrostową. Tym samym strona kupująca wypchnęła kurs kontraktów z konsolidacji, jaka miała miejsce w tym tygodniu. Udało się także pokonać lukę spadkową z 2 września stanowiącą opór, a rozciągającą się pomiędzy 2 383 – 2 404 pkt. Notowania FW20Z11 dotarły do kolejnej strefy oporu, która rozciąga się pomiędzy 2 451 – 2 480 pkt. W tym przedziale znajduje się maksimum z 31 sierpnia, niedomknięta w cenach zamknięcia luka spadkowa z 5 sierpnia oraz opadająca linia oporu wyznaczona przez maksima z lipca i sierpnia. Można zatem oczekiwać bardziej zdecydowanych działań podaży w tym rejonie. Ciekawie prezentuje się RSI: oscylator ten przełamuje górne ograniczenie swoich zmian na dominującym rynku niedźwiedzia. Jeśli indykator będzie zwyżkował, to tym samym odwróci tendencję kursu ze spadkowej na wzrostową, co pokryłoby się z ustanowieniem nowego trendu wzrostowego, gdyż maksima z końca sierpnia zostałyby jednocześnie pokonane.

Biuro Maklerskie Banku BPH