Koszty kredytu i pozyczki

Parę lat temu weszły w życie przepisy tzw. ustawy antylichwiarskiej, ustalające kwestię najwyższych możliwych odsetek oraz innych kosztów powiązanych z udostępnieniem kredytu. Zmiany poczyniono w Kodeksie cywilnym oraz w ustawie o kredycie gotówkowym.

Maksymalne oprocentowanie

Pierwsza główna zmiana mówi o maksymalnym oprocentowaniu kredytów konsumenckich, przyznawanych przez instytucje finansowe, jak i inne firmy. Nie ważne, jaką pożyczkę zaciągamy – czy jest to kredyt w koncie, kredyt gotówkowy, samochodowy czy zadłużenie na karcie kredytowej. Ustawa stosuje się do każdego modelu kredytów przeznaczonych dla konsumentów indywidualnych i które spełniają kryteria tzw. kredytu konsumenckiego, a więc takiego, którego wielkość nie przekracza 80 tys. zł.

Stosownie z ustawą, oprocentowanie kredytu konsumenckiego nie może przerosnąć 4-krotności stopy kredytu lombardowego NBP.

Zobacz ranking : kredyt gotówkowy

Inna zmiana reguluje największe ceny innych opłat powiązanych z zawarciem umowy o dług konsumencki. Codzi tutaj o opłaty i prowizje za udzielenie kredytu, które maksymalnie mogą wynieść całkowicie 5 proc. kwoty kredytu.

Z tej grupy wykluczono jednak koszty połączone z ustanowieniem, zmianą lub ustaniem zabezpieczeń i ubezpieczeń. Starając się o kredyt wypada więc skierować szczególną uwagę zwłaszcza na ceny jego ubezpieczenia. Wiele banków, a przede wszystkim firm pożyczkowych, niskie przychody z tytułu odsetek i prowizji zadośćuczyniło sobie bowiem wprowadzeniem obowiązkowych ubezpieczeń.

Comments are closed.